Ostatní

Hnisavá tekutina vytekajúca z pošvy a ako sa jej zbaviť

Objavuje sa u vás svrbenie alebo pálenie v intímnej oblasti sprevádzané zapáchajúcim výtokom, biele, žlté alebo žltozelenej farby a bolesť v oblasti podbruška? Potom sa, s najväčšou pravdepodobnosťou, jedná o zápal pošvy. Príčin jeho vzniku môže byť niekoľko.

Príčiny vaginálne infekcie

Výskyt vaginálne infekcie môže byť spôsobený kvasinkami, vírusmi alebo baktériami.

Kvasinkovú infekciu spôsobujú kvasinky, ktoré sa v tele premnožia a to z dôvodu oslabenej imunity, nevhodného stravovanie, oblečenie alebo nevhodné intímnej hygieny.

Pokiaľ dôjde k narušeniu vaginálnej mikroflóry, zmení sa pH, dôjde k premnoženiu baktérií. V tomto prípade výtok zapácha rybacinou a je nutné vyhľadať lekára. Vírusovú infekciu spôsobujú vírusy.

Akýkoľvek druh vaginálne infekcie je nepríjemný a závažný problém, ktorý je potrebné riešiť s lekárom, ktoré odporučí vhodnú liečbu a ďalšie postupy.

Ako prevencia je dobré dodržiavať správnu životosprávu, vyhýbať sa stresu, telu dopriať dostatok odpočinku a používať vhodné prípravky určené na intímnu hygienu. Široký výber ponúka spoločnosť GYNELLA®.

Absces Bartholinovej žľazy

Bartholiniho žľaza je párová žľaza, ktorá sa nachádza po oboch stranách pri vstupe do pošvy a má za úlohu zvlhčovanie. Ak sa vytvorí absces a vznikne zápal, dochádza k jej upchatiu a zdurenie. Je to veľmi bolestivý stav, ktorý je sprevádzaný hnisavým výtokom. Zápal môžu spôsobovať baktérie pri nedostatočnej hygiene alebo tiež chlamýdie, čo sú baktérie prenášajúce sa pohlavným stykom. Akonáhle sa objavia prví príznaky – začervenanie a opuch pošvy, je potrebné ihneď navštíviť lekára. Ak je zápal len v začiatku, postačí vhodná antibiotická liečba, v prípade, že je už vytvorený absces, je potrebné ho chirurgicky odstrániť.

Do prevencia proti vzniku zápalu patrí vhodná intímna hygiena, ktorá udržuje v pošve jej prirodzené pH.