Ostatní Zajímavosti

Zaujímavosti o Formule 1, ktoré ste možno nevedeli

Formula 1 je poprednou svetovou pretekárskou súťažou. Je jedným z najnebezpečnejších, najdrahších a najvzrušujúcejších športov na planéte. Veľkú cenu pravidelne v televízii sledujú stovky miliónov divákov a milióny divákov si ju užívajú na pretekárskych dráhach.

Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o Formule 1, o ktorých ste možno ešte nepočuli!

Formula 1 rozhodne patrí medzi najpopulárnejšie športy. Mnoho fanúšikov sa zhoduje, že nejde len o obyčajnú závodnú sériu, ale o akúsi športovú oslavu epických rozmerov, kde sa predvádzajú najnovšie technológie. Ide o skutočnú a opodstatnenú motoristickú vášeň a popularita Formuly 1 sa odzrkadľuje nielen na počte divákov, ale mnoho fanúšikov na tento šport uzatvára dokonca aj stávkovanie online.

Ste aj vy vášnivým fanúšikom Formuly 1? Potom vás určite zaujmú tieto fakty, o ktorých ste doposiaľ možno nevedeli.

Nie je novinkou, že autá pretekov Formuly 1 sú extrémne rýchle. Maximálna rýchlosť, ktorú dosahujú, je až 360 km/h. No vedeli ste, že pretekárske autá F1 dokážu zrýchliť z 0 na 300 km/h len za 10,6 sekundy?

Zároveň, návrat na nulu je extrémne rýchly. Rozbehnutá formula dokáže zabrzdiť na nulu len za 4 sekundy! Takáto rýchla zmena rýchlosti spôsobuje pocit, že vaše telo stláča neviditeľná sila. Kontrola dychu je v takejto situácii nevyhnutná a jazdci F1 musia prejsť niekoľkými cvičeniami, aby sa pripravili na preteky.

Prekvapivý je tiež počet komponentov, z ktorých sa autá Formuly 1 skladajú. Niet pochýb, že číslo bude vysoké, no očakávali by ste až 80 tisíc komponentov? To je približný počet kúskov, ktoré obsahuje každé pretekárske auto.

F1 je bezpochyby drahým športom. Odhaduje sa, že priemerná cena auta Formuly 1 je 12,2 milióna dolárov, a to bez zohľadnenia niektorých komponentov. Pretekárske formuly sa nekupujú, ale vyrábajú na mieru. Ročne sa na autá minie niekoľko stoviek miliónov dolárov. Tímové autá môžu spotrebovať až 200 000 litrov paliva ročne, čo predstavuje niekoľko ďalších stoviek tisícov dolárov.

Motor pretekárskeho vozidla možno použiť len v 5 pretekoch. Tolerancia a schopnosti motorov F1 sú na úplne inej úrovni v porovnaní s obyčajnými autami. Sú navrhnuté tak, aby sa z nich vyťažilo čo najviac, aj keď to má znamenať, že budú fungovať len obmedzený čas. Motory majú vysokú úroveň presnosti a vyvíja sa na nich extrémne veľká záťaž, a tak sú viac vystavené opotrebovaniu. Maximálny počet pretekov pre jeden motor je 5, a aj to sa na tento počet dostane len máloktorý motor.

Jazdci formuly sú počas pretekov vystavení extrémnym podmienkam. Teplota v kabíne počas pretekov dosahuje vysoké teploty, v priemere v rozmedzí od 40 do 60 stupňov Celzia. Jazdec Formuly 1 musí mať na sebe dve rôzne súpravy oblečenia. Prvou je ohňovzdorný oblek pre prípad, že by sa pretekárske auto vznietilo a druhou je pretekársky oblek. Vysoká teplota v kabíne má za dôsledok, že počas jedného závodu môžu pretekári schudnúť až 4 kilogramy. To je priemerný zaznamenaný úbytok na váhe počas pretekov F1.

Je Formula 1 aj vás obľúbený šport? Veríme, že týmito faktami o F1 sme vám o čosi viac priblížili tento pretekársky svet a obohatili o zaujímavé informácie.