Viete, ktorí ľudia začínajú na zimu myslieť ako prví? Áno, vodiči. Predsa len, príprava auta na zimnú sezónu spravidla začína už na prelome októbra a novembra, keď väčšina vodičov prezúva pneumatiky z letných na zimné. Prezutím by to však končiť nemalo. Čo ešte pred zimou urobiť?
Doliatie nemrznúcej zmesi do ostrekovačov
V dostatočnom predstihu je tiež potrebné doplniť do ostrekovačov nemrznúcu zmes. Čakanie až na prvé mrazy môže spôsobiť, že vám letná zmes v systéme zamrzne, čo vám v lepšom prípade „len“ znefunkční ostrekovače, ale v horšom to môže spôsobiť aj poškodenie niektorej zo súčastí systému ostrekovačov.
Ošetrenie gumových tesnení
Pred zimou by ste mali venovať chvíľku pozornosti aj gumovým tesneniam okolo dverí, prípadne strešného okna. V zime totiž môžu primŕzať, čo spôsobí nielen ťažšie otváranie dverí, ale aj rýchlejšie poškodenie tesnení. Ako prevencia slúži ich včasné ošetrenie vhodným prípravkom.
Nahradenie textilných koberčekov gumovými rohožami
Sneh, voda, posypové materiály a rôzne nečistoty dávajú v zime poriadne zabrať exteriéru, ale aj interiéru auta. To všetko si totiž na topánkach (a aj na oblečení) nosíme do interiéru. V ňom sú najviac „ohrozené“ textilné koberčeky, ktoré je preto dobré na zimnú sezónu nahradiť odolnými gumenými rohožami do auta.
Podobne dobrý nápad je aj používanie ochrannej gumovej vaničky do kufra. Tá ochráni priestor kufra pred akoukoľvek špinou a tiež mechanickým poškodením a vďaka vyvýšenému okraju aj pred rozliatymi tekutinami.
Príprava zimnej výbavy
K zimnej výbave každého vodiča patrí aj metlička na sneh a škrabka na námrazu na oknách. Škrabku však môžete nahradiť aj rozmrazovačom skiel, vďaka ktorému budete môcť s autom vyraziť podstatne rýchlejšie ako v prípade, že by ste sa námrazy mali zbavovať škrabkou.
Zdroj obrázka:
Autor: kichigin19 / Stock.adobe.com